
Березень – перший місяць весни, “ранок року”
Березень сухий і мокрий май – буде гарна каша і коровай
Перший місяць весни – березень, мав багато назв у минулі часи. Наші пращури величали його і “соковик”, і “березол”, тобто злим для беріз. Раніше у цей час спалювали березу на вугілля, брали з неї сік. Білоруси і донині називають місяць березень – “сакавік”. Якщо з берези тече багато соку – літо буде дощовим, і навпаки. Березень – первісток весни, спадкоємець лютого, провісник квітня, ранок весни. “ Ранок року” – так назвав місяць березень відомий поет О.С.Пушкін.
Прочитайте цю статтю до кінця.
Результат – ви дізнаєтесь про місяць березень багато повчальних і оригінальних цікавинок, та про наші витвори як подарунки. Поцікавтесь!
А ще за ним відомі такі назви, як “весновій”, “вітроніс”, “сонцегрій”, “капіжник”, “різнопогодник”, “протальник”. Місяць синичкових пісень. Ранній грім у березні – чекай повернення морозів. Довгі бурульки – весна буде затяжною: якщо багато довгих і товстих бурульок – на врожай ярини. Червоний колір місяця в березні – ознака швидкого похолодання, посилення вітру.
У березні день з ніччю рівняються. Астрономічна весна настає тільки з 21 березня. Сніг на весні тане з північної сторони мурашника – літо буде тепле і довге, а з південної – холодне і коротке. Сніг тане раптово і вода збігає швидко – очікуйте мокрого літа. Якщо береза опушиться раніше за клен – літо буде сухе, а пізніше – дощове.
Місяць березень у прикметах
У народному календарі з цим місяцем пов’язані численні прикмети:
- Березень, і нема води – не буде у квітні трави.
- Густі березневі тумани – ознака того, що великої повені не буде.
- Зазеленіли бруньки на березі – на ранню весну.
- З берези тече багато соку – на дощове літо.
- З’явились мати-й-мачуха – весна рання.
- Грак прилетів- через місяць зійде сніг.
- Весняний грім на голе дерево – погано вродять зернові.
- Пізня весна – тепле літо.
- Весняний лід тоне у воді – на погане літо.
- Коли у березні дощ ллє, він погані надії дає.
- І в березні, кажуть люди, буває, вода кригою застигає.

Поцікавтесь про: Оригінальні цікавинки ручної роботи
Прийде Хома (7 березня) то не страшна зима. Сонце на Василя (13 березня) в кругах – буде врожай.
Особливо багато прикмет стосується свята Явдохи (14 березня) – друга зустріч із весною. Яка Явдоха – таке і літо. Хороший день на погожу весну і врожай огірків, мокро й вітряно – на дощове літо. Коли цього дня холодно – худобу доведеться годувати зайвих два тижні. Звідки вітер дме цього дня, звідти переважатиме все літо.
А вам відомо? До ХV століття саме на Явдохи в Україні святкували Новий рік, оскільки за старим стилем це першопочаток весняного місяця.

Якщо на Сорок Святих ( 22 березня) тепло, то стільки днів утримається гожа днина, а холодно – бути сорока морозам. Сорок Святих сорок лопат снігу викинуть. Коли хмарно і мокро, то скоро буде тепло і можна буде сіяти.
І на теплого Олекси ( 30 березня) теж примічали: бджоли зроблять перший обліт, буде гарний медозбір. На теплого Олекси щука лід хвостом розбиває. 30 березня Олексій – з гір потоки. Дружно тане сніг – до активної повені й буйних трав. Якщо вода стікає шумно, то трави будуть густими, якщо тихо – кволими. А буває, що і на Кирила святого ( 31 березня) ще морозу много.

Почитайте про: Місяць свят та подарунків
Сонце гріє, сонце сяє – вся природа воскресає – це про березень
Першою ознакою весни є посвист байбака у полі. Другою – приліт весняних птахів. Найпершими з’ являються граки, за ними жайворонки і шпаки. “Грак зиму розклював”. Грака побачив – зустрічай весну. Навесні довго не линяють зайці – холод ще триватиме.
Весна завжди готує вбрання. Хмари пливуть високо – буде добра погода. У хаті без причини відчутно знижується температура – невдовзі потепліє. Тополя пізно розвивається – літо буде прохолодне. Жайворонки прилетіли рано – очікуй теплої весни.

Колись на честь прильоту птахів пекли з тіста фігурки жайворонків, а потім розкидали крихти по землі – для них. З птахами пов’язано і ряд народних прикмет:
- Журавлі на північ летять – до тепла, на південь – на холод
- Якщо граки прилетіли до середини березня, то сніг зійде рано, а літо буде мокре
- Чайка прилетіла – крига скоро скресне
- У березні й курка з калюжі нап’ється
- Ворони купаються ранньою весною – до тепла
- Голуби розворкотілися – до тепла
- Березень жайворонків благословив
- Жайворонок з’явився – до тепла, а зяблик – до холоду
- Жайворонка не чути із самої зорі – буде дощ
Погода у березні нестійка, ще можуть бути сильні морози, але сонце вже повернуло на тепло. Вночі хоч як тріщить, а у день проти сонечка плющить. Весною не з одного неба, а із-під землі тепло іде. Березень, це час заготівлі кленового і березового соку.
А ще у березні кажуть:
- До першого грому земля не розмерзається
- Яр-весна – наш отець і мати, хто не посіє – не буде мати
- Зійшов у березні сніжок – берись за плужок
- Березневий мороз коров’ячий ріг не зломить
- Весняний день рік годує
- Березень примхливий: то тулиться до сонця ясного, то до теплої печі жене
- Березень збиває роги у зими
- Березневому ранку не вір – може пропасти цілий день
Народ примітив! Хто у березні народиться, тому все життя не годиться. (Мовляв, вередуном буде). Не знали? Поцікавтесь і перевірте!?

Прочитайте про: Другий місяць Нового року
Березень у приказках і повір’ях інших країн
Рано-вранці встає над землею красуня-зоря, закутана туманом. Згодом зійде сонце, зігріваючи людські душі після довгих зимових вихорів. А ось які відгуки про перший місяць весни у народів інших країн:
- Краще у березні дощ небесний, ніж злива чудесна. (Португалія)
- Весняний день на восьми підводах їде. (Карелія)
- Березень співаючи виганяє всіх у поле. (Литва)
- Як у березні сніг пада, то біда й саду, і винограду. ( Німеччина)
- Березень так не мине, щоб свого не зробити. ( Грузія)
У прислів’ях і приказках переплелися поезія й краса людських взаємин, праця і пісня, щебетання птахів, буйноцвіття трав.

8 Березня: місяць березень і подарунки
Ну і як не згадати про свято 8 Березня – Міжнародний жіночий день, який святкується у нашій країні ще з минулого, початку ХХ століття. Існує багато версій появи цього святкового дня.
Ми не будемо анонсувати їх зараз, але на майбутнє хочемо залишити згадку про таке свято з минулого. Хочеться пригадати і наголосити, що і в минулі часи, і зараз, і в майбутньому про наших шановних і люблячих дівчат, жінок, матерів, дружин, бабусь, дочок, сестер – хлопці та чоловіки згадували, особливо, не тільки цього дня з квітами та подарунками.
Робіть частіше свята своїм рідним, близьким, друзям на протязі року з подарунками і в інші дні календаря, незалежно від враження, настрою чи погоди. Бо місяць березень не перший, ну і не останній у році новому.
А вам відомо! Свят багато не буває!

На нашому сайті у категорії Цікавинки ви маєте можливість переглянути і вибрати на майбутнє для себе чи для когось як подарунок, наші оригінальні цікавинки ручного в’язання: плюшеві пледи у довільних розмірах і різноманітних кольорових гамах, в’язані шапки, шарфи, палантини, м’які плюшеві іграшки ручного в’язання, іграшки амігурумі та багато інших наших витворів ручної роботи.

Переглядайте, вибирайте, замовляйте! Все твориться для вас!
Вибрати та придбати наші оригінальні цікавинки можна у інтернет-крамничках, які знаходяться на наших сторінках у соціальних мережах Facebook та Instagram
Сторінка сайту Контакти завжди до ваших послуг!


