Другий місяць – Лютий
Другий місяць зветься Лютий,
а лютує він тому,
що на світі довго бути
не доводиться йому.
Хоче Лютий, щоб на світі
панувала вік зима.
Та поволі сонце гріти
починає крадькома.
Довші дні, коротші ночі.
Гульк – уже й струмок тече!
Лютий враз як зарегоче,
знов морозом припече,
та як здійме враз хурдечу,
як засипле снігом дах!
Люди добре топлять печі,
щоб не змерзнуть у хатах.
Та здаля вже крок по кроку
йде весна, веселий час.
І, розгніваний, до строку
Лютий геть тіка від нас.
Автор цього віршика, відома українська поетеса – Наталя Забіла. Ось як по дитячому, коротко і лаконічно охарактеризувала вона останній місяць зими, другий місяць Нового року.
Мабуть, багатьом цікаво порівняти теперішні витівки погоди з минулими роками, коли вирували хуртовини, заметілі, морози, вітри і сніг лежав майже до кінця березня.
Прочитайте цю статтю до кінця.
Місяць лютий – другий місяць Нового року у приказках, прислів’ях та повір’ях дуже цікавий і не такий вже холодний. Поцікавтесь!
У багатьох народів , зокрема і у нас ще до прийняття християнства, останній місяць зими завершував річний цикл. Оскільки лютий вважався завершальним місяцем року тоді, то і його назва означала “очищення”. Нею і досі користується більшість європейців.
Місяць лютий – прелюдія весни, її заспів, пора сліпучого сонця. Це місяць “зимобор”, бо лютий бореться із зимою, “вітродуй” і “завірюховій” – через часті вітри і злючі заметілі, “снігосій” – сніг сіє та сіє без кінця, “крутень” – за часті буревії і поземки, хуртовини та метелиці.
Якщо сніг гне гілля, врожай буде рясний. Снігурі туляться до оселі – на великий снігопад. Сніг іде лапатий – на тривалу негоду і мокречу. Півень хвоста волочить – буде снігопад. А коли голуби воркують – тепло віщують.
Вранці сорока стрибає з гілки на гілку- на відлигу. Пугач кричить – теж на відлигу. Галки збираються під вечір зграями і кричать – буде ясна погода.

Почитайте про: Місяць свят та подарунків
Лютий – бокогрій: найкоротший, другий місяць
Підступний і мінливий лютий – найкоротший місяць року. Хоча 2020 рік – високосний, і лютий таки на одну добу довше погосподарює у нас. О цій порі шаленіють вітри, сичать морози, і все ж лютневі сніги весною пахнуть.
Це місяць хуртовин, частих відлиг. Його ще називають “сніжень”, “лютень”, “крутень”, “криводоріг”, а ще “межень”, бо є межею між зимою і весною. Та, напевно, найбільш відома назва – “бокогрій”. Починає пригрівати сонечко.

Ніби вже не зима, але ще не весна. Недарма народ прозвав місяць за нестійкий норов лютим. В цей час найглибше промерзає грунт. Зірок багато на небі – на мороз. Зорепад вечірній – перед сильним морозом. Візерунки по шибах піднімаються вгору по склу – морози триватимуть, а коли похилилися – на відлигу. Місяць – хамелеон: гріє і холодить водночас.
Сніг іде мов крупа- чекай на тиждень морозу. В лютому дерева вкриваються пухнастим інеєм – на щедру медову взятку. Бурулі на піддашках великі – буде добрий урожай кукурудзи. Ще є час у хлібороба відпочити, скласти план на весну, з’їздити в гості до родини, а господині зайнятися вишиванням, в’язанням.

Старовинні звичаї і прикмети місяця
Народний календар цього місяця напрочуд багатий на різноманітні прикмети, прислів’я. Зокрема:
- Якщо на Макарів день (1 лютого) ясна погода, весна буде тепла. Заметільна Макарія – то на всю масляну. “Який Макар, такий і товар”
- Коли лютий холодний і сухий – серпень спекотний
- На Євтимія Великого (2 лютого) опівдні світить сонце – весна очікується рання
- Максимів день (3 лютого) весну показує сонячно – до гарної весни, похмуро – чекай пізніх завірюх
- Яка Оксана (6 лютого), така і весна. Якщо день ясний і тихий, то весна буде гожою, якщо в обід сонце – рання весна, а коли хурделиця, то затягнеться надовго
- Коли на Юхима (10 лютого) вітряно – літо буде дощове і холодне
- Яка погода на Стрітення (15 лютого), такої й весни чекайте. Ясний і тихий день – на хороший врожай. Якщо під вечір потепліло, то вважалося, що літо перемогло.
- На Прокопа (23 лютого) поворот до тепла
- На Онисима (28 лютого) зима з весною починають боротьбу: кому йти вперед, а кому повертатися назад
- Якщо на Касьянів день (29 лютого) багато снігу, то буде велика повінь.
Особливо приділяли увагу погоді на Стрітення. Коли відлига на Стрітення – весна передбачається тепла та рання. Зима, кажуть іде туди де було літо, а літо туди, де хазяйнувала зима. Вірили, якщо цього дня буде тепло, то весна буде холодною, а коли ще й сніг випаде – дощовою. По тому судили про наступне літо. Багато інею – буде багато роси і меду, сніг розтанув увесь – на неврожай.
Та вже на 2,5 години довшає день, бруньки на деревах і кущах видовжуються. У повітрі вже чути весняний аромат, починає танути лід. Лютий пахне весною. Мороз 19 лютого – на бурхливу весну, сухе і спекотне літо.

Цікавинка цього місяця 2020 року
Кожні чотири роки календар робить нам маленький подаруночок – один додатковий день, який можна приділити роботі або відпочинку. Але чомусь багато людей у зв’язку з цим чекають якоїсь каверзи – і тінь недовір’я падає на весь рік.
У народі високосний рік раніше називали роком Касьяна, згідно легенди – злопам’ятного і скупого, який на шляху в рай відмовився допомогти землеробові витягти воза, що загруз в болоті. Це зробив Микола, що ішов поряд з ним.
І тоді сказав Господь: “Благу справу ти зробив Миколо. Будуть люди поминати тебе двічі на рік – в травні і грудні. А тебе, Касьян, за те що ти не допоміг, згадуватимуть тільки раз на чотири роки”. З тих пір прийдешній через 4 роки високосний рік недоброго Касьяна вважається нещасливим.
У нашого народу на цей день існує багато прикмет та повір’їв. Тут вже хто у що вірить. Навчіться радіти кожному додатковому дню, бо – можливо якраз цей день принесе вам удачу, радість та успіх.

Дізнайтесь про: Плед ручного в’язання: кому і який?
Другий місяць та зустріч весни
Стрітення. Селяни примічали, що коли цього дня погода ясна і тиха, то буде добрий врожай і роїння бджіл, вітер – на лихо, відлига – на пізню весну.
Не завадить знати! Як на Стрітення півень нап’ється води з калюжі, то жди ще стужі.
Цього дня у церквах святять воду і воскові свічки. Останні називаються “громичними”. Їх запалюють під образами ”щоб весняна повінь не нашкодила посівам і щоб мороз дерева не побив” і під час грози – щоб “вберегти людей і худобу від грому”.
Воду ж, принесену з церкви, берегли , вона мала магічну силу. Цією водою натирали хворі місця, лікували від зурочин, давали пити худобі, щоб не хворіла. Пасічники кропили нею вулики кожної першої неділі на молодому місяці. Колись стрітенською водою кропили й чумаків, та їх волів перед далекою дорогою.
У наш час зустріч весни поєднують з Масляною, хоча Масляна – то трохи інше свято – останній тиждень перед Великим постом. На Масляну, крім всього іншого, добре пригощалися самі і частували гостей (бо ж скоро довго постувати) варениками з сиром і млинцями, смаженими на маслі. Є навіть така приповідка “Масляна, Масляна, яка ти мала – якби ж тебе сім неділь, а посту одна !”

Поцікавтесь: Соціальні мережі та наші оригінальні цікавинки
Приказки місяця
- Пита лютий, чи добре взутий
- Сонце блищить, а мороз тріщить
- В лютому сім погод надворі: сіє, віє, крутить, рве, зверху ллє, знизу мете
- Не той сніг, що мете, а той що зверху іде
- У лютім сонце йде на літо, а зима на мороз
- Хоч мороз і припікає, зате комарів немає
- Лютий воду відпускає, а березень підбирає
- Лютневий сніг весною пахне
- Лютий – місяць вітрів і кривих шляхів
- Скільки лютий не лютуй- весна прийде все одно
- Місяць лютий – гостро кутий
Такий він, лютий – другий місяць року у народних приказках

День закоханих
Ну і як не згадати про один особливий день у цьому місяці. 14 лютого – День святого Валентина. Про цей день відомо навіть малечі, безліч легенд і вигадок існує. Хоча ще зовсім недавно мало хто здогадувався про існування подібного свята на теренах пострадянських країн.
“День закоханих”, як його ще називають, доволі швидко увійшов у наше життя. Старовинні звичаї потихоньку забуваються, а все нові свята входять у нашу буденність.
І цей факт говорить про те, він несе саме ті емоції, яких бракує у нашому сучасному повсякденні, попри те, що любов у всіх її проявах супроводжує нас від самого народження…
У різних країнах його відзначають по різному. Тож і ви не забудьте привітати своїх коханих. А якщо справи змушують вас бути не разом у цей день, то подбайте завчасно про подарунок. Адже головна мета цього дня – увага та піклування про того, кого кохаєте.

Поцікавтесь про: В’язання – хто, коли і де?
Другий місяць лютий та наші оригінальні цікавинки ручного в’язання
А у нас для вас є новинки – в’язані спицями чохли на чашки. Оригінальний та незвичний вигляд отримує чашка, одягнена у такий спосіб. Придивіться, може замовите і собі, родичам, друзям чи знайомим.

Ми можемо виготовити як в одиничному варіанті, так і на певну кількість. Ви вказуєте розміри, колір чохла, інші параметри, а все інше – за нами.

А ще у нас ви можете замовити ніжний і теплий подарунок – шарф палантин чи шарф хомут. Також є можливість виготовити сучасну м’яку іграшку ручного в’язання. Сучасний світ технологій дає для цього цілий спектр можливостей, то чому ж не використати їх.
Зимою сонце крізь плач сміється.
Завітайте до наших інтернет-крамничок у Facebook та Instagram
Зверніть увагу! Ми бажаємо вам кохання вічного, щастя безмежного та гармонічних стосунків!
І нехай другий місяць Нового року тільки за вікном, по своїй назві буде – Лютий.
