Місяць жовтень

Жовтень місяць – багрово-золотавий художник природи

Жовтень місяць – грязник, зазимник, хмурень

 Жовтень місяць – другий осінній, серединний і отримав таку поетичну назву він у нас, мабуть, за буяння жовтогарячих барв. Колись, у сиву давнину, його ще називали “листобій”, “листопадник”, бо з кожним днем все меншало листя на деревах і кущах.

Науковці стверджують, що таким чином дерева позбуваються водного голодування, а з листям скидають накопичені за весну і літо шкідливі солі. Влітку не можна було відвести погляд від ошатного вбрання дерев, а що вже тепер, після пензля неперевершеної малярки-осені.

Прочитайте цю статтю до кінця.

Резудьтат -про жовтень місяць ви дізнаєтесь багато цікавого, а також і про наші цікавинки ручного в’язання. Поцікавтесь!

 А вам відомо? Листя дерев та кущів спочатку взагалі… безбарвне? То лише завдяки наявності в його клітинах хлорофілу воно має звичне для нас зелене забарвлення.

В міру того, як руйнується цей яскравий пігмент, починають з’являтися жовті і оранжеві барвники – ксантофіл і каротин. Саме вони й забарвлюють листя у яскраві, багрово-золотаві кольори. Але в багатьох дерев і кущів листя набуває ще й різноманітних відтінків малиново-багряного, синьо-фіолетового кольорів. Це від наявності в листі особливої речовини – антоціану.

 А ще жовтень місяць не лише листям землю покриває, а й снігом ладен її припорошити. Тому його ще називали “грязник”, “зимник”, хмурень”. Цієї пори сім негод надворі: сіє, віє, крутить, мутить, рве, зверху ллє, а знизу – мете.

Та існувала ще одна влучна давня назва місяця – “весільник”. У старовину, після Покрови (14 жовтня), коли завершувалися польові роботи, на селах масово справляли весілля. Покрова покриває траву листям, землю – снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем.

Місяць жовтень та квіти нагідок під першим снігом

Почитайте: Місяць вересень: який він “первісток осені”- знаєте

 Жовтень місяць – це пора садіння дерев та кущі. Яблуні, вишні, малину, чорну смородину, порічки, обліпиху, агрус краще садити цього місяця, за два-три тижні до стійких морозів. А от грушу, персик, сливу, черешню та горіха – навесні, до розпускання бруньок. 

 Якщо у жовтні сіренький ранок, то очікуйте ясного дня. Грім у жовтні – на малосніжну, м’яку і коротку зиму. Журавлі відлітають у вирій високо, повільно, стиха курличучи – осінь буде довгою і погожою.

Відлітають дикі гуси – кінець бабиному літу. Скільки б не випало снігу, але якщо на вишнях залишилося листя, то неодмінно наступить відлига. Якщо до середини жовтня не осипалось з берези листя – сніг падатиме пізно.

Місяць жовтень та майстриня за творчим процесом

Поцікавтесь: Моє волосся – одна з найкращих моїх окрас: 50+ корисних порад по догляду

 Коли дуб довго не скидає листя, то буде люта зима. Дружній падолист – на сувору зиму. Листя лягає на землю “долілиць” – на врожай наступного року. Смереки рясніють шишками – слід запастися добрим кожухом.

Білки роблять великий запас горіхів. містять гнізда високо – на теплу зиму, низько – на люту. Якщо польові миші влаштували гнізда внизу копиць, то осінь буде суха, якщо ж вище – сира.

 Цього місяця господарі перевозили з далеких лугів сіно, клали в обороги, закидали на горища, складали копиці-скирти. Час транспортування вибирали не випадково: земля вже підмерзла, волога “не розквасить” дорогу, тож зручно їхати було возом.

Осіння рапсодія

Жовтень місяць та народні прикмети

 Народний барометр точно визначав, з якого дня встановиться погожа днина, з такого ж у квітні відкриється весна:

  • якщо на Ярини (1 жовтня) летять журавлині ключі – на Покрову (14 жовтня) вдарить мороз, а ще не відлетіли журавлі – до листопада буде мокро
  • багато павутиння – на погожу осінь
  • жовтневий грім – на безсніжну зиму
  • великий урожай горобини – на морозну зиму
  • перед сильним вітром горобці метушаться, перелітаючи зграйками з місця на місце
  • червоний місяць – на вітер, блідий – на дощ 
  • нічний вітер швидко принесе дощ
  • чим тепліший початок жовтня, тим пізніше наступить зима
  • ягоди калини достигли, а листя на ній ще зелене – на теплу осінь
  • швидше звичайного достигла чорна бузина і калина – чекай лютої зими
  • багато жолудів на дубі – до суворої зими
  • лушпиння на цибулі тонке – зима буде теплою, грубе – чекай великих холодів
  • пізні гриби – пізні сніги
  • високі мурашині купи – на люті морози
  • багато павутиння у бабине літо – на ясну осінь і холодну зиму
  • голуб ховає одну ніжку в пір’я – до різкого похолодання
  • відлетіли журавлі – чекайте морозу
  • перший сніг випадає за 40 днів до справжньої зими
Місяць жовтень та осінні опеньки садові

Прочитайте про: Тихе полювання: де і як шукати їстівні гриби

Прадавній народний календар місяця

 А народний календар жовтня багатий теж різноманітними прикметами:

  1. На Ярини (1 жовтня)  – журавлиний лет. Якщо на Ярини відлетять журавлі, то через два тижні чекай морозів, а як затримаються – зима раніше себе не покаже. 
  2. На Трохима (2 жовтня) хлопці і дівчата обирали собі пару. “На Трохима не проходить щастя мимо – куди Трохим, і воно за ним”.
  3. На Дениса (3 жовтня) якщо північний вітер дме – на холод, південний – на тепло, а коли західний – на мокречу, ну а східний –  на морозну, але сонячну погоду. 
  4. Якщо листя з берези до Фоки (5 жовтня) не опало, сніг ляже пізно. Коли ж дерева звільнилися від листя, то наприкінці січня буде тривала відлига.
  5. 6 жовтня – зачаття Івана Хрестителя. Від цього дня дівчата бралися за рукоділля – вишивали, пряли, ткали.
  6. 7 жовтня – Теклі-загравниці. Цього дня дівчата ворожили, запитували у домовика про судженого.
  7. 8 жовтня – Єфросинії. Капусник. Квашена у цей день капуста довго зберігатиметься. Коли тепла погода, то тепло триватиме ще три тижні. Якщо цього дня випаде сніг, то зима встановиться на Михайла (21 листопада).
  8. 9 жовтня – Івана Богослова. Завершували всі польові роботи. Хто не посіяв до Богослова – не вартий доброго слова. Якщо цього дня дощ зі снігом – у січні тричі йтиме дощ, сонячно і тепло – червень буде дощовий і холодний.
  9. 14 жовтня – Покрова Пресвятої Богородиці. Яка Покрова, така й зима. На Покрову до обіду осінь, опісля – справжня зима. Якщо цього дня сніг не притрусив землю, то не покриє у листопаді і грудні. Якщо вітер протягом цього дня змінює напрямок – зима буде мінливою і нестійкою. Якщо до цього дня не опаде з вишень листя – на теплу зиму, а якщо опаде – на сувору.
  10. 20 жовтня – Сергія. Якщо земля цього дня вкривається сніжком, то через місяць буде справжня зима.
  11. 22 жовтня – Якова. Після Якова осінь уже заплакала. Після Якова тепла ніякого.
  12. Куди на Євлампія (23 жовтня) покажуть ріжки місяця, звідти чекай вітрів.
  13. Коли на Параски (27 жовтня) багнюка, то до зими ще мінімум чотири тижні.
  14. Як почнеться на Юхимку (28 жовтня) моква, то аж до морозів триватиме.
  15. На осіннього Луки (31 жовтня) вдосталь хліба і муки. Якщо цього дня тепло, то така погода протримається ще два тижні.

Жовтень місяць у приказках та прислів’ях

 Цікаві і колоритні приказки та прислів’я про другий осінній місяць склали українці:

  • в жовтні кожен знає, що з великої хмари малий дощ буває
  • травневої ночі не встиг лягти, а вже й ранок, а жовтневого дня не встиг посміхнутися, а вже й вечір
  • літо дає коріння. а жовтень – насіння
  • навесні джміль, а в жовтні бджола жениться
  • жовтень місяць ходить по краю та виганяє птахів з гаю
  • у жовтні ранній дощ – то вдовиний плач, довго не триває
  • дощ зі сходу в жовтні зазирне й тікає, а південний свою справу знає
  • навесні корець дощу ложку болота дає, а в жовтні ложка дощу дає корець болота
Природа у жовтні - річка Дністер

Наші цікавинки ручного в’язання

  А ми, звісно ж, і надалі творимо для вас наші оригінальні цікавинки ручного в’язання. На сьогодні, більшість з вас цікавиться у першу чергу нашими в’язаними іграшками-звірятами з плюшевої пряжі.

Ми приділяємо багато уваги виробам для дітей, і не тільки.  У нас для вас є такі цікавинки ручної роботи – плюшеве в’язане ведмежатко та в’язаний плюшевий бичок – талісман 2021 року за східним календарем.

Місяць жовтень та наша новинка ручного в'язання - плюшевий ведмедик

Поцікавтесь: Наші плюшеві цікавинки як подарунки: хтось ще не знає про них

Ось таке миле та ніжне м’яке плюшеве ведмежа – 100% ручна робота. В’язане з пряжі Alize Puffy Fine, коричневого кольору з білою мордочкою. Розміри 30*17 сантиметрів. Для дитини як подарунок, саме якраз.

Плюшевий бичок ручного в'язання - символ 2021 року

Прочитайте про: М’які іграшки ручного в’язання – цікавинки, ух!

 Та ще одна мила цікавинка- ніжний плюшевий бичок, символ 2021 року по східному календарю. Теж ручного в’язання з пряжі Alize Puffy Fine. Розмір – 35*25 сантиметрів, теракотового кольору з чорними кінцівками.

Плюшевий бичок -новинка жовтня як подарунок, саме якраз

Цікавий та креативний витвір ручної роботи, як подарунок просто класна іграшка. Хто завчасно готується до приходу Святого Миколая, придивіться до такого милого плюшевого талісмана.

Місяць жовтень та майстриня на відпочинку

Дізнайтесь про: Моя деревотерапія: топ 10 дерев для покращення здоров’я

 На світлинах нашого осідку HandmadeLiuta у інших статтях ви маєте можливість переглянути та прочитати про наші інші цікавинки ручного в’язання: плюшеві іграшки та пледи для дітей та дорослих довільних розмірів, в’язані шапки, шарф-палантин, а також – іграшки амігурумі.

Не завадить знати! Інтернет-крамнички на наших сторінках у Facebook та Instagram , як і сторінка осідку Контакти, завжди до ваших послуг!

Переглядайте, вибирайте, замовляйте! Все творимо вручну для вас!

Релакс на природі у жовтні

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутити вгору