Вік вишивки

Вік вишивки: 5 простих правил по догляду

1. Правильне прання продовжує вік вишивки

 Вишити серветку, рушник чи сорочку – це ще половина справи. Необхідно навчитись вчасно і правильно доглядати і зберігати вишиті речі. Бо вік вишивки таки залежить від правильного догляду за нею. Неправильно випрана вишита річ може раз і назавжди втратити свій первинний вигляд.

Прочитайте статтю уважно до кінця.

Результат – вам стане відомо про 5 простих способів догляду за вишивкою.

Перевірте та застосуйте!

 Завдяки правильному догляду за вишивкою у мене, і в моєї родини є речі яким уже більше 50 років.І на вигляд вони майже, як щойно створені. Це вироби ручної роботи. І прати ( мити) їх необхідно вручну.

Вік вишивки вишита пішва великої подушки кінець ХХ століття

Прочитайте про: Народна вишивка: топ 50+ основ для початківця

 Насамперед треба знати, що вишивку перуть не в пральних порошках або відбілювальних засобах. І не у пральній машині. Всі шерстяні вишивки по суровому і білому полотну або бавовняній тканині перуть (миють) тільки руками у теплій воді в густій мильній піні. Від холодної чи надто гарячої води нитки часто линяють. І тоді вишивка втрачає свій вигляд.

Запам’ятайте! Перуть та миють вишивки, не перетираючи їх руками, а тільки стискаючи.

Вік вишивки вишита пішва подушки 80-ті роки ХХ століття

2. Вік вишивки продовжить м’яка вода

 Також вік вишивки багато залежатиме і від води, у якій перуть її. Вода – добрий розчинник. Але,  якщо порівняти чисту джерельну воду із водою з криниці, чи тим більше з тією, що подається централізовано, у містах – то різниця відчутна. Вода з різними домішками менш придатна для прання вишивки. Та вже маємо, що маємо.

Старовинна вишивка хрестиком

 Бо, наприклад, шерстяні і шовкові нитки від твердої води більше збігаються при пранні, втрачають м’якість, блиск і швидше зношуються.Та тверду воду від м’якої відрізнити можна.

Актуальна порада! Трохи подрібненого мила (можна настругати ножем чи на тертці) кладуть у склянку з гарячою водою. Якщо мило повністю розчиняється і після охолодження утворюється прозорий розчин – вода м’яка. Якщо ж на поверхні утворюється плівка нерозчинного мила – вода тверда.

Вік вишивки випрана жіноча сорочка

Поцікавтесь про: Писанки, крашанки і дряпанки: творимо красу самі

 Хоча, знову ж таки, зараз є різні види мила. Бажано використовувати просте дитяче мило без всяких барвників.

 М’якою водою, тобто такою, що не містить вапняних солей, як ми знаємо ще зі шкільних років – є атмосферна вода (дощова, снігова). Вона найбільш придатна для прання.

Вік вишивки випрана чоловіча сорочка

3. Правильно замочуємо та сушимо вишивку

 Шовкові вишивки по різних тканинах , а також вишивки шовком із золотом спочатку замочують у прохолодній воді і злегка віджимають. Потім перуть у теплій воді з дитячим милом і знову полощуть у прохолодній. У міру потреби прання повторюють.

Жіноча сорочка правильно випрана

 Отож, річ необхідно намочити, хвилин на 15-20 у солоній воді, (1-2 чайні ложки солі на 1 літр води), лицьовим боком донизу. Потім слід легенько почистити забруднене місце рукою або трішки потерти. Можна приміняти м’яку чисту щітку.

 Та на довго у воді вишивку не залишати. Від довгого перебування у воді та сильного натиску при пранні полотно швидко псуватиметься.  

Жіноча сорочка випрана і випрасована

Дізнайтесь про: Пледи ручного в’язання

 Срібні або золоті вишивки бажано розстеляти на столі і мити теплою водою з милом, можна м’якою щіткою. Прасують такі вироби тільки з вивороту.

 Якщо є плями, наприклад на вишитій сорочці чи скатертині, то не потрібно їх сильно терти. Краще промокати плями шматком білої тканини. То вже залежить які плями і від чого. 

Чи знаєте ви? Чим менше часу мине з того моменту, коли появилась пляма, тим більше шансів її якнайскоріше повністю позбутись.

Вік вишивки випрана чорна чоловіча сорочка

 Ну і само собою, темні чи чорні вироби періть окремо від білих. Прополоскати випрану річ необхідно ретельно у прохолодній чистій воді. Легенько віджати, але сильно не викручувати. Вішати вишивку для просушування бажано у затіненому місці, подальше від прямих сонячних променів.

А краще розстелити на чистий махровий рушник і загорнути у формі валика. Або у чисте полотно, простирадло чи салфетку для того, щоб видалити вологу.

Правильно гладимо вишивку з виворітку

4. Вчимося правильно гладити вишивку

 Також, важливо не пересушувати вишивку, бо погано прасуватиметься. А гладити вишивку необхідно на м’якій чистій гладилці чи підстелити чисте простирадло і не дуже гарячою праскою. Починають процес прасування з вивороту. Якщо це сорочка, то спочатку гладимо основу, потім рукави і далі ковнір.

Вік вишивки правильно гладимо

 Щоб на довше продовжити вік вишивки, та уникати блискучих плям, бажано гладити вироби через марлю, або подібний легкий матеріал. Починати процес прасування необхідно від центру і у напрямку ниток основи ( щоб виріб не деформувався).

Правильно випрасуваний пасхальний рушничок

Не завадить знати! Прасувати речі можна, тільки якщо вони чисті, інакше ледь помітні раніше плями стануть явними, і їх буде важче відіпрати.

Вік вишивки виглажена вишита сорочка з виворітку

З нами цікаво у Pinterest

5. Вік вишивки продовжує правильне зберігання

 Якщо вчасно і правильно будете доглядати за своїми вишитими виробами, то вони прослужат вам довгий термін. Вік вишивки таки залежить від догляду і правильного збереження.

 Якщо ви будете дотримуватись таких простих рекомендацій, то вишиті речі вам прослужать багато років, а вік вишивки вашої буде збережено надовго для ваших нащадків. На світлинах нашого осідку і у даній статті всі наші вишивки ручної роботи – кінця 70-х років ХХ століття і наше сьогодення.

  Вишивку необхідно зберігати окремо від інших виробів домашнього вжитку. У сиву давнину наші прадіди зберігали вишивки у окремих “куфрах” –  таких собі скринях з натурального дерева.

Отож – чисті, випрані речі зберігаємо з вивороту і окремо від інших речей повсякденного вжитку. Все просто і ясно. Бажаємо вам успіхів у всьому!

Випрана і вигладжена дитяча сорочка

1 думки про “Вік вишивки: 5 простих правил по догляду”

  1. Досить просто і ясно описано про догляд за вишивкою.Тепер моя родина буде знати як доглядати за вишитими речами. Буду рекомендувати всім даний сайт. Досить практичні поради про вік вишивки.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Прокрутити вгору