1. Правильне прання продовжує вік вишивки
Вишити серветку, рушник чи сорочку – це ще половина справи. Необхідно навчитись вчасно і правильно доглядати і зберігати вишиті речі. Бо вік вишивки таки залежить від правильного догляду за нею. Неправильно випрана вишита річ може раз і назавжди втратити свій первинний вигляд.
Прочитайте статтю уважно до кінця.
Результат – вам стане відомо про 5 простих способів догляду за вишивкою.
Перевірте та застосуйте!
Завдяки правильному догляду за вишивкою у мене, і в моєї родини є речі яким уже більше 50 років.І на вигляд вони майже, як щойно створені. Це вироби ручної роботи. І прати ( мити) їх необхідно вручну.
Прочитайте про: Народна вишивка: топ 50+ основ для початківця
Насамперед треба знати, що вишивку перуть не в пральних порошках або відбілювальних засобах. І не у пральній машині. Всі шерстяні вишивки по суровому і білому полотну або бавовняній тканині перуть (миють) тільки руками у теплій воді в густій мильній піні. Від холодної чи надто гарячої води нитки часто линяють. І тоді вишивка втрачає свій вигляд.
Запам’ятайте! Перуть та миють вишивки, не перетираючи їх руками, а тільки стискаючи.
2. Вік вишивки продовжить м’яка вода
Також вік вишивки багато залежатиме і від води, у якій перуть її. Вода – добрий розчинник. Але, якщо порівняти чисту джерельну воду із водою з криниці, чи тим більше з тією, що подається централізовано, у містах – то різниця відчутна. Вода з різними домішками менш придатна для прання вишивки. Та вже маємо, що маємо.
Бо, наприклад, шерстяні і шовкові нитки від твердої води більше збігаються при пранні, втрачають м’якість, блиск і швидше зношуються.Та тверду воду від м’якої відрізнити можна.
Актуальна порада! Трохи подрібненого мила (можна настругати ножем чи на тертці) кладуть у склянку з гарячою водою. Якщо мило повністю розчиняється і після охолодження утворюється прозорий розчин – вода м’яка. Якщо ж на поверхні утворюється плівка нерозчинного мила – вода тверда.
Поцікавтесь про: Писанки, крашанки і дряпанки: творимо красу самі
Хоча, знову ж таки, зараз є різні види мила. Бажано використовувати просте дитяче мило без всяких барвників.
М’якою водою, тобто такою, що не містить вапняних солей, як ми знаємо ще зі шкільних років – є атмосферна вода (дощова, снігова). Вона найбільш придатна для прання.
3. Правильно замочуємо та сушимо вишивку
Шовкові вишивки по різних тканинах , а також вишивки шовком із золотом спочатку замочують у прохолодній воді і злегка віджимають. Потім перуть у теплій воді з дитячим милом і знову полощуть у прохолодній. У міру потреби прання повторюють.
Отож, річ необхідно намочити, хвилин на 15-20 у солоній воді, (1-2 чайні ложки солі на 1 літр води), лицьовим боком донизу. Потім слід легенько почистити забруднене місце рукою або трішки потерти. Можна приміняти м’яку чисту щітку.
Та на довго у воді вишивку не залишати. Від довгого перебування у воді та сильного натиску при пранні полотно швидко псуватиметься.
Дізнайтесь про: Пледи ручного в’язання
Срібні або золоті вишивки бажано розстеляти на столі і мити теплою водою з милом, можна м’якою щіткою. Прасують такі вироби тільки з вивороту.
Якщо є плями, наприклад на вишитій сорочці чи скатертині, то не потрібно їх сильно терти. Краще промокати плями шматком білої тканини. То вже залежить які плями і від чого.
Чи знаєте ви? Чим менше часу мине з того моменту, коли появилась пляма, тим більше шансів її якнайскоріше повністю позбутись.
Ну і само собою, темні чи чорні вироби періть окремо від білих. Прополоскати випрану річ необхідно ретельно у прохолодній чистій воді. Легенько віджати, але сильно не викручувати. Вішати вишивку для просушування бажано у затіненому місці, подальше від прямих сонячних променів.
А краще розстелити на чистий махровий рушник і загорнути у формі валика. Або у чисте полотно, простирадло чи салфетку для того, щоб видалити вологу.
4. Вчимося правильно гладити вишивку
Також, важливо не пересушувати вишивку, бо погано прасуватиметься. А гладити вишивку необхідно на м’якій чистій гладилці чи підстелити чисте простирадло і не дуже гарячою праскою. Починають процес прасування з вивороту. Якщо це сорочка, то спочатку гладимо основу, потім рукави і далі ковнір.
Щоб на довше продовжити вік вишивки, та уникати блискучих плям, бажано гладити вироби через марлю, або подібний легкий матеріал. Починати процес прасування необхідно від центру і у напрямку ниток основи ( щоб виріб не деформувався).
Не завадить знати! Прасувати речі можна, тільки якщо вони чисті, інакше ледь помітні раніше плями стануть явними, і їх буде важче відіпрати.
З нами цікаво у Pinterest
5. Вік вишивки продовжує правильне зберігання
Якщо вчасно і правильно будете доглядати за своїми вишитими виробами, то вони прослужат вам довгий термін. Вік вишивки таки залежить від догляду і правильного збереження.
Якщо ви будете дотримуватись таких простих рекомендацій, то вишиті речі вам прослужать багато років, а вік вишивки вашої буде збережено надовго для ваших нащадків. На світлинах нашого осідку і у даній статті всі наші вишивки ручної роботи – кінця 70-х років ХХ століття і наше сьогодення.
Вишивку необхідно зберігати окремо від інших виробів домашнього вжитку. У сиву давнину наші прадіди зберігали вишивки у окремих “куфрах” – таких собі скринях з натурального дерева.
Отож – чисті, випрані речі зберігаємо з вивороту і окремо від інших речей повсякденного вжитку. Все просто і ясно. Бажаємо вам успіхів у всьому!
Досить просто і ясно описано про догляд за вишивкою.Тепер моя родина буде знати як доглядати за вишитими речами. Буду рекомендувати всім даний сайт. Досить практичні поради про вік вишивки.