Різдвяні свята – родинні свята християн світу
Різдвяні свята – істинно родинні, народні свята. Різдво Христове – найвеличніше свято всіх християн. Глибинну сутність цього свята зберегли для нас не лише урочисті богослужіння, не лише релігійні вірування.
Найголовніше, мабуть – це пам’ять народна, що збереглася у тайниках віків разом з традиціями народних обрядів, освячуючи їх духовністю.
Прочитайте цю цікаву статтю.
Результат – Різдвяні свята, які ми з покоління в покоління святкуємо у колі родини традиційно вже багато століть, будуть і надалі підтримуватися нашими родинами. Святкуйте і ви так!
Різдво Христове – народження любові, що дає людям зміст життя. Мабуть, багато хто з нас все ж задумувався, що несе нам це свято? Яким змістом воно наділене?
Різдво – це хвала життю і велика радість. Син Божий – Ісус Христос, якому поклоняються люди вже не одне тисячоліття, за біблійними свідченнями, народився цього дня. Саме тоді, сказано в Біблії, у небі Вифлеєма яскраво засвітилася зоря, яка сповістила про народження Бога.
Прочитайте про Свято Покрови – народне, державне свято
Різдвяні традиції незмінні
За давніми твердженнями, зірка ця несе кожному з нас мир та любов. Хочеться у це вірити як ніколи. Оскільки, саме любові та миру чомусь найчастіше, між людьми не вистачає.
Приємно, що у нас, в Україні весело та гучно святкують народження Христа. За народними повір’ями, о цій порі рік повертає на нове Сонце.
Українці колядують, щедрують, прославляють народження Христа у своєрідних вертепах.
Дізнайтесь про: Про піст: мої роздуми та деякі життєві цікавинки
Скільки прогуло століть, збігло років, а народні традиції майже не зазнали змін. Як і в часи Київської Русі, і в середньовіччя, і в козацькому, і в селянському побуті цей обряд залишився традиційним та постійним.
Поцікавтесь: Як створити святковий макіяж: 7 корисних порад для вас
Зверніть увагу! У давнину відвідування церкви вважалось релігійним і моральним обов’язком кожного християнина. Ходили не тільки до церкви, а й “під церкву”, щоб поспілкуватись, похвалитись вишиванкою чи іншою обновою, почути останні новини. На великі свята тут відбувались загальносільські ритуальні церемонії, розваги.
Тож, бережімо народні традиції і надалі, не забуваймо про давні звичаї наших предків, які передаються з покоління в покоління. Споконвіку в нашому народі Різдвяні свята, а саме переддень, і сам Святвечір мав символізувати щастя, багатство і мир у кожній родині.
Різдвяні свята – традиції та звичаї
Віддавна Різдву передував сорокаденний піст. У цей час виконувались різні хатні роботи. Закінчилася пора весіль, всі поралися по господарству, прикрашали світлицю, підготовлювали до святкування.
Їздили на ярмарки, купували розмальовані скрині, ікони, прикрашали божники та оздоблювали покуть.
Прочитайте про: Іграшки в’язані: цікавинки 100% ручної роботи від Студія з Liuta_handmade
Покуть оздоблювали особливо урочисто – ставили запалену свічку чи лампадку. На цьому почесному місці виднілись писанки. Перед Різдвом вивішували нові вишиті рушники та застеляли килими.
Вечір напередодні Різдва у різних краях нашої країни називають по-різному: Святвечір, Вілія, Багата кутя. Свято це родинне, сімейне.
За давньою традицією, всі повинні зібратись за святковим столом цього вечора, щоб наступного року всі трималися вкупі і жили дружно.
Протягом дня 6 січня намагалися дотримуватися строгого посту – нічого не їли, аж допоки зійде на небі перша зірка, яка сповіщає про велике чудо – народження Божого Сина.
Різдвяні свята – прекрасна казкова пора
Різдво – свято, яке асоціюється з теплом і світлом, з народженням нових надій, з життєвим оптимізмом. Це можливість опинитися у колі сім’ї, відпочити від трудових буднів. Тому і частування були особливими. А, особливо, на Святвечір.
На святкову вечерю, коли збиралася вся родина, готували традиційні 12 страв. Сюди входили такі страви: кутя, борщ з оселедцем, мариновані гриби, риба, пироги з капустою, з насінням (маковим), з вишнями, мед натуральний, капуста тушкована, голубці, Різдвяний хліб (калачі), пампушки та узвар.
На Різдвяний вечір святочно прибрані наші домівки… Палає свічка, пахне запашним сіном, зіллям, смачними стравами. Усі святково одягнені…Так було у минулому, та подекуди селами ще дотримуються тих давніх традицій.
Всі бажали один одному куті смачної, коляди гучної, щасливого Різдва і на весь рік добра! Першою завжди куштували кутю. Потім їли всі інші страви, запиваючи узваром. Закінчували святкову вечерю теж кутею.
З давніх-давен на Різдво як і на Великдень та на Трійцю в Україні вшановували пам’ять померлих…
У ніч перед Різдвом, коли вся родина збиралась до вечері, миску з недоїденою кутею залишали на столі разом з ложкою. Хату не замикали. А, подекуди, навіть не зачиняли дверей у найлютіші морози. Чекали: прийдуть душі померлих провідувати свій рід, щоб разом святкувати.
Знайдіть нас у Pinterest
На столі обов’язково мала бути свічка. Вона запалювалась на початку вечері і гасили її після святкування.
За столом заборонялися будь які сварки чи суперечки. Не можна лаяти дітей, а тим більше, бити їх. Інакше протягом року вони завдаватимуть вам проблем з вихованням.
Святвечір та народні повір’я
У Святого вечора – магічна сила. Після вечері родичі бажали один одному доброго здоров’я і довголіття. Молодь йшла колядувати, а старші споглядали, яка погода на Святвечір і порівнювали з минулими роками:
- Якщо падає сніг – на врожай яблук.
- Сніг лапатий – на відлигу.
- На Святвечір зоряне небо – гарно нестимуться кури і вродить горох.
- Якщо на Багату кутю іній або сніг – то літо буде дощовим.
- На Різдво зі стріхи звисає багато бурульок – вродить ярина, особливо ячмінь.
- Якщо пшениця при варінні набухла вдвоє – буде добрий урожай.
- Місячна ніч – врожай на дині та гарбузи.
- Якщо на Святу вечерю чисте і зоряне небо, то буде сухе та урожайне літо.
- На Багату кутю дерева вкриті інеєм – вродять горіхи та інша садовина.
- Різдвяних свят гуляє завірюха – добре роїтимуться бджоли.
- На Різдво йде сніг – до врожаю.
- Якщо 7 січня тепло, весна буде холодною.
Різдвяні свята та незмінні традиції поколінь
Протягом усіх Різдвяних свят, які тривають два тижні – від Різдва (7 січня і до Водохреща (19 січня), в кожній родині варили кутю – багату (6 січня), щедру (13 січня) і голодну (18 січня). У кожної господині є свій рецепт приготування куті.
У куті зерно означає силу та здоров’я, мак – багатство і добробут, горіх – дружбу і любов у родині. Узвар на Святвечір – це приємний охолоджуючий напій з сухих фруктів та ягід.
Назва походить від дієслова “заварити”, оскільки фрукти тільки доводяться до кипіння.
Святвечірня страва № 1 – кутя
Основна складова куті – пшениця. Окрім того, що пшениця має солодкуватий смак, вона ще й багата на вітаміни, білки, вуглеводи та інші цінні речовини. Клейковина, яка міститься у пшеничних зернах, зміцнює м’язи тіла. Кутя корисніша зі смачними “додатками” – медом, горіхами, родзинками.
Простий рецепт куті на Святвечір
- 1 склянка пшениці
- 0,5 склянки маку (насіння)
- 0,5 склянки волоських горіхів
- 0,5 склянки родзинок
- 10-15 штук кураги
- мед натуральний за смаком
Пшеницю помити, замочити на кілька годин. Варити на середньому вогні до готовності. Мак промити, запарити (залити окропом на 20-25 хвилин) і перетерти макогоном у макітрі.
Горіхи подрібнити і обсмажити до золотистого кольору. До вареної пшениці додати подрібнені горіхи, курагу та родзинки. Покласти перетертий з цукром мак. Усе перемішати, додати мед.
До речі! Враховуючи те, що багата кутя символізує багатий рік, додають у неї також і карамель, і халву, і цукати. Це вже хто і що забажає до смаку.
Дізнайтесь про: Корисний посуд: про каструлі та їх призначення на кухні
Різдво Христове та колядки
Цілий рік Різдвяних свят чекали як найбільшого дива, бо зараз можна поколядувати. Обряд колядування досить давній – він походить ще з дохристиянських часів, коли наші пращури вшановували Сонце святом Коляди.
Колядники, за традицією, обходять всі господи із величальними піснями-колядками, в яких лунають як святкові привітання із народженням Сина Божого, так і віншування всій родині.
Колядки господарю поєднувалися з побажаннями здоров’я, добробуту, гаразду в сім’ї, гарного збіжжя, худоби, що множиться з року в рік…
Різдвяні свята та цілюща йорданська вода
Відповідно до євангельської розповіді, саме в ніч з 18 на 19 січня (за старим стилем з 5-го на 6-е) Господь зайшов у йорданські води, тим самим освятивши їх своїм входженням. Ця вода має цілющу силу, здатну зміцнити дух і тіло.
Водохресна вода сама по собі вже має силу, що навіть одна крапля, змішана зі звичайною водою, здатна перетворити її теж на цілющу.
Різдвяні побажання
Хай смачна кутя вам вдасться, хай в сім’ї панує щастя!
Нехай тепло Різдвяної свічки зігріває ваші серця, надає душевної рівноваги і наповнює життя впевненістю у сьогоденні та вірою у майбутнє!
Нехай ласка Господня ніколи не залишає вас!
Куті смачної, коляди гучної, щасливого Різдва і на весь рік добра!
Щасливого нового року та веселих Різдвяних свят!
Бажаємо вам родинного затишку, матеріального благополучя та здійснення всіх найзаповітніших мрій та сподівань!
Хай будуть веселими Різдвяні свята і смачна кутя з медом!
Нехай Різдво принесе у ваші оселі багато радості, достатку і віри у майбутнє!
Щоб у ваших оселях запанували тепло, злагода та любов цілий рік!
Будьте здоровими, щасливими, заможними!
Христос народився!
Славімо Христа!
Люблю Різдво? чудове свято для возз’єднання сім’ї ?