Вічна пісня барв і кольорів – народна вишивка
Народна вишивка – це малюнок ниткою по тканині. Так просто можна сформулювати основну суть цього виду рукоділля. У цій статті я поділюся з вами тими основами, які необхідно знати початківцю, та з чого починати заняття вишивкою.
А це захоплююче і дуже цікаве заняття. Народна вишивка є одним з кращих видів творчості. Ми у цьому вже переконались. Спробуйте і ви.
Прочитайте цю статтю до кінця.
Результат – народна вишивка та мої 50 + підказок і рекомендацій стануть для вас ще одним цікавим видом рукоділля та дозвілля. Спробуйте!
Мене звати Наталя. Я займаюсь хенд мейд: в’яжу спицями, гачком та просто, на пальцях рук. Також багато років я вишиваю. Наш осідок (сайт) HandmadeLiuta тому підтвердження.
Тут ми висвітлюємо наші витвори народної вишивки. Чому наш – тому що і дочки мої теж вміють вправно і в’язати, і вишивати. Усі свої вишиванки ми вишили вручну самі.
У цій статті я хочу поділитися своїми знаннями, які накопичились за багато років, які я присвятила цьому виду рукоділля. Вірю, багатьом ця інформація стане у нагоді.
Народна вишивка – то є своєрідне старовинне образотворче мистецтво. Вона займає особливе місце в оздобленні тканини українського народу. Будь яка річ, прикрашена вишивкою, набуває художньої цінності. Кожний узор, який використовується при вишиванні: риска, квадрат, ромб, трикутник, крапка – фігури, а квіти, птахи, людина – то зображення.
Народна вишивка використовує невичерпну кількість геометричних фігур. Образ, будь-який, вигаданий чи взятий з навколишнього середовища вже служить мотивом для узору. Все залежить від того, хто і як виражає свої фантазії у тих чи інших узорах.
Почитайте про: Наша народна вишивка – вид народного мистецтва
Народна вишивка: починаємо з простого
Назва вишивки походить від способу накладання стібків на тканині. Техніка народної вишивки дуже різноманітна. Особливо вона характеризується різноманітністю кольорів, узорів та майстерністю виконання. А якщо взяти у масштабах нашої країни, то це безмежна кількість своїх характерних особливостей.
Поцікавтесь: Карантин та дозвілля: 5 простих способів самовдосконалення
Щоб навчитись добре вишивати, треба уважно, поступово вивчати технічні моменти у вишивці. Найперше, це необхідно виробити в собі терпіння рахувати ниточку за ниточкою, вдивлятися уважно в полотно. Хто тільки починає займатися вишивкою, необхідно для початку брати якомога товстіше лляне полотно. Краще, щоб воно було не дуже біле, а кремове або сіре.
Також початківцю ні в якому разі не слід вишивати нитками багатьох кольорів. Бо багатоколірність дратує око і потребує великої уваги. Білі, червоні та чорні нитки – ось початковий набір вишивальника без стажу.
Дізнайтесь про: Місяць квітень: 50+ прикмет на щодень
Матеріали та приладдя для заняття вишивкою
Щоб займатися вишивкою, необхідно мати не складне приладдя та полотно, на якому будете творити свої перші узори.У цей перелік входить:
- Тканина
- Голки
- Нитки
- Ножиці
- Наперсток
- Круглі п’яльця
Тканина
Вишивати можна на будь-якій тканині, які існують у нас, і всіма способами – крім мережок та вирізування , які потребують витягання ниток. А це, якраз і неможливо виконати на сукні, бархаті та подібних тканинах.
Зверніть увагу! Починати навчання вишивки потрібно на не щільному полотні.
Якщо при вишиванні рахувати нитки важко, то необхідно використовувати канву, яка спеціально використовується для полегшення вишивання. На ній утворена сітка з ниток, які легко рахувати.
У продажу зараз є великий вибір канви різної густоти. На ній добре вишивати хрестиком та всіма способами шерстю. Канву відмірюють по ширині узору, відрізають та пришивають на те місце, де має бути нанесена вишивка.. По закінченню вишивання нитки канви витягують і на тканині залишається лише сам узор.
На тонких тканинах , як крепдешин, крепжоржет, тонке шовкове полотно, тонка шерсть канвою можуть служити і інші тканини, у яких легко рахувати нитки.
Голки
Для вишивання бувають теж різні. Вишивати потрібно тонкими довгими голками, які легко протикають тканину і залишають після себе малі дірочки на полотні.
Середньої товщини голки застосовують при вишиванні шерстяними нитками. При вишиванні бісером теж використовуються голки різної товщини та довжини.
Прочитайте про: Плед ручного в’язання: кому і який?
Коли наш далекий предок прикрутив до гострої кістки щось подібне до нитки і зробив перший стібок, він і не підозрював, що робить “геніальне відкриття”. За тисячоліття “конструкція” голки абсолютно не змінилася. Хіба що з’явилася специфікація: для шиття, вишивки, мішків, вітрил і тому подібне.
Чи знаєте ви? Голка в її сучасному вигляді (металевий прутик з вушком) виникла десь у ХV столітті. Автор винаходу – паризький робітник на ім’я Туранто, який займався дротом. Перші голки, звичайно, були рідкістю і цінувалися дорого. Звідси і вираз:”Дати на шпильки, дати на голки”. Тобто, подарувати щось досить коштовне.
Нитки
Для вишивання найчастіше застосовують нитки муліне, шерстяні, шовкові, ДМС. На крепдешині, крепжоржеті. маркізеті, шовковому полотні краще вишивати нитками муліне, тонким якісним шовком. А нитку ДМС розділяють на 2 частини.
На товстих тканинах, як-от: шовкове полотно, льняне полотно вишивають нитками ДМС, муліне в 2-3 ниточки або тонкою якісною шерстю.
Вишивання шерстю найбільш поширене на шерстяних тканинах. Також на них можна вишивати і нитками муліне, взятими в кілька ниток. Все залежить від орнаменту, узору та тканини – можна брати в 6-8 ниток.
Щоб легко і виразно класти нитку на полотні, раджу брати нитку не довшу за 0, 5 метра, а при вишиванні шерстю – ще коротшу. Занадто довга нитка змінює свій колір і блиск при багаторазовому протягуванні через тканину, а також частіше може заплутуватись, чим і затримує процес вишивання.
Ножиці
При вишиванні бажано застосовувати маленькі, хоча тут вже хто до яких звик. Головне, щоб вони були з гострими кінцями для прорізування ниток тканини та вирізування.
Наперсток
Також при вишиванні початківцям раджу використовувати наперсток. Бо робота з наперстком робота буде йти легше та швидше. А головне, не буде боліти палець, який підштовхує голку при проколюванні тканини.
Наперстки бувають різних розмірів. Його підбирають за величиною середнього пальця тієї руки, якою вишиваєте. Бо є умільці лівші, у яких вишивка виходить напрочуд чудова. Також наперстки бувають з денцем і без денця. При вишиванні користуються як і з денцем, так і без: залежно від того, хто до якого звик.
А вам відомо? Жив у ХVІІ столітті в Амстердамі майстер-ювелір Ніколай Бентстен. Він кохав Аніту – дочку скупого ван Рема. День у день дівчина сиділа за роботою, і всі пальці її були сколоті голками. Одного разу у двері до Аніти постукали. Посильний віддав їй малесеньку золоту шапочку і аркушик. На ньому було написано:” Шановну господиню прошу прийняти як подарунок оцей мій винахід, аби він захищав від уколів її прекрасні працелюбні пальці. Ніколай Бентстен.”
Круглі п’яльця
Ними можна користуватись при вишиванні всіма способами. Підходять як для невеликих вишивок, таких як серветки, та і для рушників, скатертин і т.п. Для дітей, при початках навчання вишивці – у першу чергу.
Вишивка та правила поведінки
Тут найперше, на що необхідно звернути увагу, то це привчити себе робити перерви у процесі вишивання. Бо це вид рукоділля, який захоплює неабияк:
- Необхідно себе привчити через кожні 40-45 хвилин робити перерви на 5-7 хвилин. Зробити у першу чергу розминку для очей. Перевести погляд на інші кольори, поморгати частіше. Виконати прості вправи для тіла: походити, підняти руки перед собою, у верх, потягнутись. Коли дотримуватись цих простих правил при вишиванні, весь процес буде проходити легко та приємно.
- Не малу роль при вишиванні відіграє освітлення кімнати, у якій ви будете проводити не одну годину за роботою. Отже, кімната світла, чиста, прибрана, провітрена.
- При вишиванні бажано одягати світлі речі: білий халат або білі нарукавники та застилати коліна білою тканиною. Перед роботою старанно мити руки, щоб вишивана річ не забруднилась.
- Сидіти при вишиванні старайтесь рівно, щоб спина не гнулась. Підбирайте зручні стільці: між стегном та голінкою кут має дорівнювати прямому.
- Вишивати краще при денному освітленні, сидіти ближче до вікна. При денному освітленні менше втомлюються очі. Можна вишивати і при електричному освітленні, зараз є різні прибори, для освітлення. Але нитки для вишивки раджу приготувати ще вдень, бо при електричному освітленні колір видається зовсім іншим. Переконалась на своєму досвіді.
- Світло на вишивку щоб падало прямо або з лівого боку. Якщо світло буде падати з правого боку, то права рука весь час буде затінювати роботу і вишивати буде незручно. Але, знову ж таки, тут хто якою рукою вишиває.
- Найзручніше вишивати, коли матеріал лежить на колінах та прикріплений з правого боку (наприклад, коли вишивається скатертина чи великий рушник). А частина матеріалу та ліва рука піднята трохи ближче до очей.
Якщо звикнете до таких простих правил при вишиванні, то праця ваша буде проходити легко та звично.
Про види швів у народній вишивці
Народна вишивка дуже багата на різні види швів та орнаментів. У кожній області, у кожному регіоні України їх використовують по різному. Тут, як мовиться, однією теорією не обійтися. Потрібно практично проробляти той чи інший вид, щоб зрозуміти – що, де і як використовувати.
Я наведу вам основні терміни, так би мовити, основні шви, які використовуються у вишивці. А вже по назвах цих ви можете віднайти в Інтернеті собі більш детальну інформацію.
У вишивці найпоширеніші такі види швів:
- шов “уперед голку”
- шов”позад голки”
- стебловий шов
- петельний шов
- шов “ланцюжком”
Це основні шви, якими користуються практично всі.
Ще у вишиванні використовують мережки. Ця техніка вишивання характеризується витяганням ниток. Нитки витягують лише в одному напрямку. А ті, які залишилися не витягнутими, вкручують вишивальною ниткою в окремі прутики.
На тканинах, де нитки йдуть косо, мережка не вишивається. Для мережок використовують і білі, і кольорові нитки. Тут у кожному краю по різному.
Мережки бувають такі
- одинарний прутик
- подвійний прутик
- роздільний прутик
- мережка “гречка”
- мережка “шабак”
- одинарний витягнутий верхоплут
- подвійний витягнутий верхоплут
Знову ж таки наголошу, у кожному регіоні можуть мінятися назви цих видів мережок. Та основа одна і та ж.
При підрублюванні пілок чоловічої чи жіночої вишитої сорочки застосовують рубці. Ширина їх не повинна перевищувати 0,5 сантиметра. На салфетках рубці вишивають завширшки до 1 сантиметра , на рушниках і скатертинах – до 3 сантиметрів.
Змережування застосовують замість зшивання у чоловічих та жіночих сорочках, а також для з’єднання кусків різних тканин.
Техніки вишивки хрестиком та гладдю – найпоширеніші. Гладь також буває пряма і коса.
У вишивці використовують ще такі техніки:
- шпатівка
- техніка вишивання качалочками
- техніка рушникового шва
- декоративна вишивка.
В техніці української народної вишивки нараховується понад 65 швів. Частина їх використовується для змережування , закріплення і з’єднання країв тканин. Залежно від того, як вони кладуться з перших же стібків утворюються елементи фігур, з яких утворюються цілі фігури, а від повторення останніх утворюються орнаменти.
Не завадить знати! Всі способи нашої художньої вишивки, крім трьох-чотирьох, характеризуються точним ліченням ниток, від чого залежить в основному її краса.
Знайдіть нас у Pinterest
Для людини, яка лише починає вчитися вишивати, дуже важко дотримуватись рівної лінії і правильно рахувати нитки.
Народна вишивка: ми з нею, а ви?
Отож, бажаю успіхів вам у ваших починаннях. На світлинах показана збережена вишивка моєї родини кінця минулого ХХ століття та наше сьогодення.
А якщо ви ще не вмієте вишивати, або тільки пробуєте себе у цьому виді рукоділля, але хочете придбати для себе чи когось вишукану народну вишивку – звертайтесь до нас.
Підкажемо та проконсультуємо, дещо можемо виготовити на замовлення.
Дякую за таку інформативну статтю. Дуже багато корисного і цікавого про народну вишивку пізнала для себе. Інші статті теж досить цікаві. Порекомендую подругам. Дійсно більше 50-ти різних порад про народну вишивку.
Цікаво було почитати. Дякую. Гарні вишивки.