19 серпня – День міста Коломия.
Славне місто Коломия, у якому ми зараз проживаємо, вже багато століть саме 19 серпня на Яблучного Спаса, відзначає своє храмове свято – День міста.
779 рік від першої згадки про наше славне місто відсвяткували ми у 2020 році.
Прочитайте статтю до кінця.
Результат – дата 19 серпня відкриє перед вами багато цікавинок з життя нашого славного міста Коломия, а ще дізнаєтесь і про інші події цього дня. Поцікавтесь!
Коломия – місто обласного підпорядкування, розміщене на річці Прут, у південно-східній частині Івано-Франківської області на відстані 65 кілометрів від обласного центру. Ця культурна столиця Покуття, відома ще з часів Галицько-Волинського князівства.

Прочитайте про: День матері – світле свято найріднішої людини
Мене звати Наталя. Я займаюсь хенд мейд: вишиваю, в’яжу спицями, гачком та просто на пальцях рук різні цікаві оригінальні речі. HandmadeLiuta – наш осідок (сайт), на якому ми, ( я разом з дочками творю), висвітлюємо наші витвори ручної роботи.
Зверніть увагу! Переглянути та придбати наші оригінальні цікавинки ручного в’язання ви можете на наших сторінках соціальних мереж у інтернет-крамничках Facebook та Instagram.

Прочитайте: Моя деревотерапія: топ 10 дерев для покращення здоров’я
Я вже більше 35 років проживаю у Коломиї. Коли випадає вільна година, чи якесь свято, я люблю прогулятись своїм чарівним містом і помилуватись його цікавими старовинними вуличками і парками.

Вченими-істориками доведено, що існує 23 версії назви міста. Найпоширеніша версія щодо походження назви міста є припущення, побудоване на основі переказів та легенд. Зокрема, словосполучення іменника “коло” (колесо) і дієслово “миє” (мити, обмивати). Та існує ще багато версій щодо точного походження назви міста.
Коломия – місто цікаве і вишукане. Як ще у народі кажуть, що це – “еталон галицького міста”. По своєму воно відрізняється і від Львова, і від Чернівців, і від того ж таки Івано-Франківська.
Щоб прогулятися містом і побачити його незвичайну красу, потрібен час. Одного дня точно може вистачити. Тільки щоб відвідати Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й.Кобринського, музей “Писанки” ну і музей історії міста Коломиї – і пів дня вже немає.
А ви знаєте? Коломиї завдячують також своєю назвою танець коломийка і короткі пісні, які теж називаються коломийками.
Коломия у датах
Наведу кілька цікавих історичних фактів, подій та роки з розвитку міста:

- 1241 рік – вперше знаходиться запис про місто Коломия у Галицько-Волинському літописі
- 1395 рік- місто отримало королівський привілей на право щосуботніх торгів, надано герб (орел в короні)
- 1405 рік – містові надано війтівство і Магдебурзьке право
- 1490 рік – повстанці під проводом Івана Мухи захопили місто
- 1587 рік – збудовано дерев’яну церкву Благовіщення
- 1613 рік – в місто вступив загін запорізьких козаків
- 1745 рік – кат Михайло Козловський розрубав на частини тіло ватажка опришків Олекси Довбуша
- 1848 рік – створено окружну “Руську (українську) раду”. Вперше у Галичині поставлено театральну п’єсу ”Дівка на виданю”, засновано публічну бібліотеку
- 1854 рік – початок будівництва церкви Архистратига Михаїла
- 1876 рік – створено державну гончарну школу
- 1877 рік – побудовано міську ратушу
- 1897 рік – закладено парк над Прутом
- 1898 рік – встановлено пам’ятник Адаму Міцкевичу
Коломия відома ще і такими датами
- 1912 рік – до Коломиї прибув на службу майбутній імператор Австро-Угорської імперії Карл Габсбург з дружиною Зитою де Парма
- 1914 рік – встановлено пам’ятник Тарасу Шевченку
- 1920 рік – композитор С.Людкевич заснував музичну школу імені М. Лисенка
- 1926 рік – Й.Кобринський створив музей “Гуцульщини”
- 1930-1935р.р. – видання першої у світі “Української загальної енциклопедії”
- 1933-1939р.р. – в коломийській редакції альманаху “Жіноча доля” працювала письменниця Ірина Вільде
- 1990 рік – відбулися перші демократичні вибори, пройшов Перший Всесвітній Собор Духовної України. Відроджено професійний театр. Створено музей історії м.Коломия. Відроджено гімназію.
- 1993 рік – 100-річчя від дня народження професора Коломийської гімназії Ореста Кузьми
- 1997 рік – 50-річчя Коломийського медичного училища
- 1998 рік – 150-річчя театрального руху в Галичині.
- 2007 рік – проведено I обласний фестиваль “Писанка”
- 2009 рік – Коломию названо “Найбезпечнішим містом” України за версією журналу “Фокус”
- 2010 рік – Перший відкритий фестиваль “Медовий Спас”
- 2012 рік – відкрито пам’ятник Іванові Франку
- 2018 рік – створено Коломийську об’єднану громаду
19 серпня – Преображення Господнє. Другий, Яблучний Спас
Зранку більшість містян та і гості поспішають відвідати церкви, бо 19 серпня – Преображення Господнє, Яблучний Спас по народному, одне з найбільших християнських свят. Це свято церква називає ще другим Богоявленням.
Відзначають його ще з четвертого століття, коли цариця Олена, мати імператора Костянтина Великого, побудувала на горі Фавор храм на спомин про велику подію.

Почитайте про: Серпень місяць – вінець року: 80+ цікавинок на щодень
За біблією, Ісус Христос разом зі своїми учнями піднявся на вершину цієї гори і почав молитися. Під час молитви його лице просяяло, ніби сонце, а одяг зробився білим і блискучим, як світло. У блаженному сяйві Він піднявся на небеса і почули його учні голос Всевишнього, який сповістив, що Ісус є намісником Бога на землі. Саме це і переконало їх у надприродній місії Христа. Звідси й назва свята – Преображення Господнє.

Яблучний Спас – храмове свято
За церковним звичаєм, 19 серпня святять груші, яблука, виноград, мед і обжинкові вінки або жмути колосся жита і пшениці. Тому у народі цей день ще називають Другим, або Яблучним Спасом. Свіжістю та радістю дихають кошики, наповнені результатами праці трударів.
Свято Преображення обрано для благословення плодів, бо в Єрусалимі саме в ту пору дозрівав виноград, який і прийнято освячувати в цей день. Церква, благословляючи принесені плоди, утверджує думку про те, що все – від людини до рослини – повинно бути присвячене Богу як Його творіння.

А вам відомо? Святковою стравою на Спаса були печені яблука. Верхівку з хвостиком відрізали, виймали середину з насінням, клали туди мед або цукор і запікали в печі. Смакота неймовірна!
Більшість на Спаса випікає пироги і штруделі з яблучною начинкою.
Від дня Маковія (14 серпня) християни східного обряду вступають в Успенський піст (Спасівка), який триває до Успіння (28 серпня). За легендою, Спасівка – продовження Великого посту.
Спочатку Бог визначив для Великого посту дев’ять тижнів, а Святі Отці почали просити Бога, щоб щось із тим зробив, бо людям важко витримати такий довгий піст. Тоді Бог розділив той піст на дві частини: сім тижнів навесні перед Великоднем і два тижні наприкінці літа до Успіння. Ось чому, за народним віруванням, у Спасівку треба так само постити, як і у Великий піст.

За народними прикметами, Яблучний Спас означає настання осені і перетворення природи. У цей день літо зустрічається з осінню, так кажуть у народі. Прийнято вважати, що ночі після Спаса стають холоднішими. Україна – велика за територією країна, і вже від цього дня у деяких місцинах можуть починатися приморозки.
Як запримітили наші предки, це свято закриває ворота літа. Гуртуються граки і шпаки, збираються у вирій. Перед далекою дорогою востаннє тужливо кружляють над рідними полями і лелеки. Дні вже помітно коротші, а роси – холодніші. Тому у нас кажуть так:”Прийшов Спас – пішло літо від нас”, або ”Прийшов Спас, тримай рукавиці про запас !”.

Поцікавтесь про: Писанки, крашанки і дряпанки: творимо красу самі
Народні прикмети на день Преображення Господнього
Зі святом Спаса пов’язані різні обжинкові обряди. А народ примітив таке:
- Якщо на Спаса йде дощ, січень наступного року буде сніжний, якщо спекотно – січень з морозами.
- Якщо на Спаса нема дощу – буде гарна суха осінь.
- Прийшов Спас – бери рукавиці про запас.
- Минув Спас – тримай кожуха про запас.
- До Спасівки бджола робить на пана, а після Спасівки на себе.
- Якщо у Спасівку на деревах жовтіє листя, це віщує ранню осінь.
- Якщо антонівка вродила – наступного року хліб вродить.

Поцікавтесь про: Наш день вишиванки: і в свята, і в будень
Важливо! Пам’ятайте про те, що людина народжується, щоб бути щасливою і здоровою!
“Коли ми зриваємо травинку, здригається весь Всесвіт” – це означає, що все – наші думки, дії і навіть мрії – мають значення. Зірки дають напрям, а долю творимо ми самі.
Віри, надії і любові всім нам на довгії і благії літа!

Цікаві факти! Бував у Коломиї декілька разів,чудове місто ?
Те, що 19 серпня Яблучний Спас, я знала. А що і день міста Коломия цього дня – дізналась із цієї цікавої статті. Прекрасне місто. А відео колоритне яке в статті. І про місяць цікаво знати. Хто не знає, поцікавтесь. А пандемію ми переживемо. Це нам не вперше.